Rakovina prsu 2003, 2013

AnastaciaRakovinou prsu nejčastěji trpí ženy ve věku nad 45 let. Existuje mnoho rizikových faktorů, které mohou vést k tomuto závažnému onemocnění, které v necelých 37% končí úmrtím pacientky. Mezi takové příčiny patří obezita, genetické dispozice (nemoc se již objevila v rodině), vyšší věk, pozdní věk prvního těhotenství atd. Americká zpěvačka Anastacia se tak zařadila mezi jediné procento žen, které karcinomem prsu onemocní před čtyřicítkou – Anastacii bylo tehdy pouze 34 let!

V lednu 2003, kdy na běžném mamografickém vyšetření byly v jejím levém prsu nalezeny dva nádory a byla diagnostikována rakovina prsu, se Anastacia vzdala všech svých pěveckých aktivit. Okamžitě nastoupila do nemocnice. Nemoc byla objevena včas, takže zde byla velká pravděpodobnost úspěšné léčby. V zpěvaččin neprospěch ovšem svědčil fakt, že se nemoc velmi rychle šířila.

„Když jsem se dozvěděla, že mám rakovinu, nemohla jsem tomu uvěřit. Říkala jsem si: „Rakovina? Na to teď nemám čas“… Ale když mi to došlo a uvědomila jsem si, že mohu zemřít, tak jsem jen brečela a nemohla jsem přestat…"

Během šestihodinové operace byla veškerá postižená tkáň z prsu odebrána a Anastacia byla na pár týdnů upoutána na lůžko. Podstoupila radioterapii, která trvala přes šest týdnů. Po této době Anastacia nastoupila rehabilitaci, jejímž cílem je získat zpět přirozenou imunitu a nabrat novou energii do života. Anastacia začala cvičit jógu a jako svůj druh terapie zvolila psaní písniček. Sama zpěvačka říká, že ji nemoc od základu změnila. V hudbě se změna projevila zahozením brýlí, za kterými se schovávala za celou dobu svojí kairéry.

V březnu 2004 vydala doposud své nejúspěšnější album, které pojmenovala jednoduše – Anastacia. Téma rakoviny je citelně znát v několika písních – například v "Seasons Change", (Happy turns to sad and sometimes life gets bad...) či "Heavy On My Heart" (I've had my share of pleasure and I've tasted pain...).

Bohužel, v únoru 2013 Anastacia vydala tiskové prohlášení, ve kterém zrušila dubnovou koncertní šňůru po Evropě. Koncertní haly vyměnila za nemocniční lůžko. Rakovina prsu jí byla diagnostikována podruhé. V říjnu 2013 Anastacia hrdě oznámila, že rakovinu porazila i podruhé. Ovšem, byla nucena podstoupit dvojitou mastektomii, neboli odstranění prsní tkáně. V jednom z mnoha rozhovorů, které Anastacia na toto téma poskytla, prozradila, že se podvědomě na tuto variantu připravovala, když přemýšlela, že by se jí mohla rakovina vrátit. V momentě, kdy ji lékaři oznámili, že rakovina je zpět, neváhala ani minutu. Byla to jediná šance, jak se zachránit.

Ke konci roku 2013 se Anastacia vrátila zpět do záře reflektorů, v Německu po boku Kylie Minogue či Davida Beckhama převzala cenu za svoji charitativní činnost. Pokračuje také příprava její páté studiové desky, která má vyjít v první polovině roku 2014.

Odkazy:
The Anastacia Fund
Rakovina prsu - příčiny, diagnostika a léčba