Crohnova choroba

AnastaciaAnastacia během celého svého života musela čelit různým zdravotním problémum. Jedním z nich je nevyléčitelná Crohnova choroba.

Již jako třináctileté jí byla diagnostikována Crohnova choroba: "Sedím si u televize a najednou cítím tíhu v dolní části břicha. Nejdřív jsem si myslela, že jsem jen něco snědla. Necítila jsem však žádnou bolest. Po pár dnech, když problémy neustávaly, jsem vše řekla matce a ihned jsme jely do nemocnice. Je sice pravda, že mě někdy bolely klouby, což je příznak Crohnovy choroby, ale já v té době tajně doufala, že jen rostu."

Anastacia podstoupila nespočet lékařských testů, vyšetření magnetickou rezonancí a operaci s cílem určit diagnózu, jejímž následkem zůstala zpěvačce jizva v pravé části břicha: "Hlavně, že to nebyla rakovina, říkala jsem si tehdy. Jediné, co mě opravdu rozčilovalo, byla dlouhá jizva. V duchu jsem vinila doktory, že mi zničili život. Vždyť takhle se na mě už v životě žádný kluk nepodívá a neřekne si, že mi to sluší!" (pozn.: bláhové obavy)

Podobné pocity Anastacii provázely ještě dlouho. Později však zcela obrací úhel pohledu: "Uvědomila jsem si, že nějaká jizva přeci nemá nic společného s tím, jaká jsem já. Od té doby bych na sebe nevzala tričko, které by neodhalovalo mé břicho." Zkrátka ze svého zdánlivého nedostatku udělala přednost (o to větší, měla-li možnost tančit). Symptomy odezněly, a proto Anastacia nabyla dojmu, že jí lékaři nemoc špatně diagnostikovali. Když jí však bylo 19 let a chtěla se stát zpěvačkou, oznámil jí producent, že je nutné, aby shodila pár kil: "Víte, musíte mít hubenou postavu, když se chcete stát opravdu dobrou zpěvačkou," dodává sarkasticky. Nasadila tehdy dietu složenou především z ovoce a zeleniny, tedy potravin s vysokým obsahem vlákniny, které značně zatěžují trávicí systém. "Konzumace velkého množství potravin s vysokým obsahem vlákniny je pro člověka trpícího Crohnem jako polykání skleněných střepů." Anastacia skončila na tři týdny v nemocnici na umělé výživě a steroidech, jejichž vedlejšími účinky bylo vypadání vlasů, akné a otoky. "To mi otevřelo oči - nemoci zkrátka nelze ignorovat. Člověk se s nimi musí vypořádat, a tou nejlepší cestou je smysl pro humor. Některé symptomy jsou totiž dosti nepříjemné a někdy se cítíte opravdu trapně."

V současnosti drží Anastacia svou nemoc pod kontrolou. Pociťuje sice bolesti v oblasti jizvy a celého břicha, ale díky zdravému životnímu stylu (žádné drogy ani cigarety, výjimečně alkohol) jsou problémy snesitelné: "Jak říkám, jsem rock star na mléku a sušenkách." V zásadě ovšem neexistují obecná doporučení, co je vhodné či nevhodné při Crohnově chorobě konzumovat. Po letošní šňůře Heavy Rotation Tour se Anastacia v LA setká se svým doktorem. Ten jí doporučí, jak dále postupovat, aby choroba nenabírala na síle. V posledních letech totiž léčba Crohnovy choroby zaznamenala značné pokroky.


Crohnova choroba je nevyléčitelné chronické zánětlivé onemocnění kterékoli části zažívacího traktu, jehož přesná příčina není doposud známa. Pravděpodobně se jedná o infekci bakteriálního původu. Výsledkem jejího působení jsou hluboké vředy a zjizvení střevní stěny. Nemoc se diagnostikuje nejčastěji mezi 15. a 35. rokem života, přičemž postiženými bývají jak muži, tak ženy. Příznaky nemoci nejsou stálé, odeznívají a opět se navrací. V současnosti se pracuje na sadě imunosupresivních léčiv, která mohou zabránit zánětům a značně pacientům ulehčit.