Anastacia po čtyřech letech opět v Praze

Anastacia míří do ČR"Hluboký zastřený hlas, kterým Anastacia křičí i šeptá své písničky, připomíná černošskou barovou zpěvačku. K drobné a křehké Američance jakoby ani nepatřil. Pod svými songy bývá podepsána i jako textařka. V Praze její energický projev už znají, byla tu v roce 2005 a ve čtvrtek se sem vrací," uvádí ČTK.

Na zatím posledním albu "Heavy Rotation" z loňského roku Anastacia (40) přehodila hudební výhybku. Do svých melodií přidala více disko prvků, z rebelky se stala romantičkou. "Název alba pro mne znamená, že život může být těžký, ale stále se otáčí a mění. Zdálo se, že to perfektně sedí," vysvětlila.

Zdá se tedy, že časy, kdy válcovala hitparády se vztekle plačtivým hitem "Sick and Tired" se mění. 'Malá dáma s velkým hlasem' (měří 153 centimetrů) začínala soulem, ke kterému přimíchala rock, mainstreamový pop i funkové rytmy. Dnes je z ní hvězda a za sebou má ledacos. I úspěšný boj s rakovinou. A všechny zkušenosti otiskla do svých desek.

"Pocházím z velice umělecké rodiny," říká Anastacia Lyn Newkirková, která se narodila 17. září 1968 v Chicagu, ale celý život žila v New Yorku. Otec zpíval v nočních klubech a matka byla muzikálovou herečkou. Přezdívku Stage, česky pódium, dostala od své babičky už jako malá, protože ji náramně bavilo producírovat se před lidmi. A když začala zpívat, měla ta holčička 'hlas jako nějaká paní z kostelního sboru'.

Její skutečné pěvecké začátky byly všelijaké: "Hlas, co se do rádií moc nehodí, průměrně vypadající typ, na nose brýle. Jako ta úplně obyčejná holka odvedle," vzpomíná. V New Yorku dělala servírku, tancovala v nočních klubech, ve videoklipech, zpívala na svatbách. Pak ji objevili producenti MTV na lovu za novými talenty a protlačili ji do pořadu The Cut. I když nevyhrála, vzbudila velkou pozornost. A pak už to šlo hladce.

Vydala čtyři desky. Davové šílenství odstartovala v červnu 2000 první z nich, "Not that Kind". Její koncerty vytvářely dojem dobře promazaného soulpoprockového stroje. Ostatně sama zpěvačka nazvala svůj styl zkratkou "sprock".

Album "Freak of Nature" z roku 2001 komunikovalo lehce autobiografické pocity: "Vždy jsem se setkávala se šokovanými pohledy. Můj hlas prostě nepasuje k mému zevnějšku. A tohle album je o takovém typu lidí - o hříčkách přírody." Převažovaly na něm soulově laděné osobní zpovědi.

Předposlední desku jménem "Anastacia" nahrála až po boji s rakovinou. "Nemoc mě posílila. Teď žiju víc do hloubky." Album působí jako dráždivá odezva na všechny zdravotní lapálie, které ji potkaly. Je z něj cítit obrovská chuť bojovat, navíc dráždit a provokovat. Ostrými kytarovými sóly a divokým bubeníkem se blíží ke své kanadské kolegyni Alanis Morissettové. V původních textech se odráží, co Anastacia prožila: zklamání, bolest, úzkost, ale především naděje. Pro ostřejší výrazy nechodí daleko, což její písně činí autentičtějšími. V jednu chvíli se dojímá, vzápětí křičí na celý svět. To je Anastacia, odhodlaná své poselství posluchačům "nabušit" do hlavy.

V následujících čtyřech letech se věnovala módnímu návrhářství, vdala se za svého bodyguarda a taky radikálně změnila vzhled. Přešla na kratší vlasy, jiné líčení, odložila brýle. A vydala nové album "Heavy Rotation", na kterém předkládá smršť latina, popu, rocku, hip hopu a soulu. Jen její ostrý až řezavý hlas zůstává.

zdroj: ČeskéNoviny.cz

Komentáře k článku